35 – lecie Zbrodni Lubińskiej

Wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan uczestniczył w obchodach 35. rocznicy Zbrodni Lubińskiej. Okrągłą rocznicę tragedii z 1982 roku uczczono w sposób wyjątkowo uroczysty. W obchodach wzięli udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło.

– Jest zbrodnią strzelać do bezbronnych ludzi. Zbrodnia Lubińska była końcem PRL. Kule nie były w stanie dać legitymacji tej władzy i zastraszyć lubinian – mówił przy pomniku Pamięci Ofiar Lubin prezydent Andrzej Duda. Podziękował także wszystkim, którzy walczyli w imię wolnej Polski.

W organizację obchodów 35. rocznicy Zbrodni Lubińskiej włączyła się Gmina Lubin.

–  Musimy pamiętać o tym, co wydarzyło się w Lubinie w sierpniu 1982 roku, naszym obowiązkiem jest zrobić wszystko, by pamiętały o tym kolejne pokolenia. Jest to, niestety okupione krwią niewinnych ludzi, świadectwo udziału Lubina i Lubinian w walce o wolną, niezależną Polskę. Jestem pełen podziwu i szacunku dla ludzi, którzy wówczas stanowczo pokazali swój sprzeciw wobec komunistycznego reżimu, który próbował stłamsić naszą wolność. To dzięki nim dziś żyjemy w wolnym kraju i nasza wdzięczność dla ich heroizmu będzie dozgonna – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

31 sierpnia 1982 r. podczas pokojowej manifestacji w Lubinie w rocznicę porozumień sierpniowych od kul i milicji oraz ZOMO zginęły trzy osoby: Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak. Kilkadziesiąt innych zostało rannych. Wielu z nich nigdy już nie wróciło do pełni zdrowia.

(MG/FOT. MIEDZIOWE.PL/LUBIN.PL)