Upały – ostrzeżenie!

Jak ostrzega Biuro Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu upał przyjdzie do nas jutro 27 sierpnia. Tego dnia termometry na zachodzie kraju mają pokazać do 32 st. C, ostrzeżenie przewiduje tak wysokie temperatury do 28 sierpnia do godz. 18:00.

W następnych dniach będzie także ciepło.  Prognozuje się temperatury maksymalne powietrza także powyżej 30 st. C.

W związku z zapowiadanymi tak wysokimi temperaturami, ważne jest zachowanie ostrożności i nie narażanie się na przegrzanie. Wywołane upałami odwodnienie organizmu może powodować gwałtowne pogorszenie się stanu zdrowia, z zagrożeniem życia włącznie.

Na skutki wysokich temperatur szczególnie narażeni są seniorzy, osoby z chorobami układu krążenia oraz dzieci.

W związku z powyższym należy ograniczyć przebywanie w godzinach południowych na nasłonecznionym, otwartym terenie do niezbędnego minimum, o noszenie nakryć głowy oraz luźnych ubrań w jasnych kolorach, zakrywających możliwie jak największą powierzchnię ciała. Osoby mające problemy z chorobami układu krążenia oraz seniorzy powinni ograniczyć wyjścia z budynków, szczególnie w godzinach 10-15. Należy też pić regularnie duże ilości płynów, minimum dwa litry dziennie – najlepiej wody mineralnej, niegazowanej oraz unikać spożywania alkoholu. Według synoptyków, tak wysokie temperatury mogą utrzymać się nawet do środy.

upały-i-susze-sposob-postępowania

(oprac. AH)