16 edycja ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej pod hasłem „Pod dobrą opieką” rusza w gminie Lubin

ztu8Gminny samorząd po raz kolejny włączył się do ogólnopolskiej akcji „Zachowaj trzeźwy umysł” (ZTU). Według opinii pedagogów i terapeutów to najlepsza kampania w Polsce łącząca profilaktykę z pożyteczną zabawą, wzbogaconą elementami edukacyjnymi. ZTU propaguje już 2 tys. samorządów w Polsce. Urząd Gminy w Lubinie oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zachęca nauczycieli, uczniów i rodziców do przyłączenia się do akcji. Głównym założeniem tegorocznej edycji akcji jest hasło: „Dobra opieka- udany start w dorosłość”.

Głównymi celami kampanii są:

  • Wspieranie rozwoju dziecka poprzez eliminowanie cech charakteru wynikających z nadmiaru opieki lub braku opieki.
  • Wpływanie na przyczynę negatywnych zachowań poprzez uświadomienie rodzicom zagrożeń wynikających nadopiekuńczości i braku opieki.
  • Wspieranie działalności wychowawczej szkół i placówek oświatowych w zakresie nowoczesnej edukacji prozdrowotnej (alkohol, papierosy, dopalacze, nowe narkotyki) poprzez prowadzenie zajęć profilaktycznych, spotkań konkursów.

W tym roku kampania postawiła na model oparty na kartach pracy. To więcej niż zwykłe ulotki. Są to materiały, które wymagają od dziecka aktywności. Zawierają różne proste ćwiczenia i zadania, dzięki którym treści profilaktyczne zostaną łatwiej zapamiętane.

W roku ubiegłym kampanią były objęte wszystkie nasze placówki oświatowe w roku bieżącym również. Materiały kampanii już trafiły do wszystkich naszych szkół.

(AH)