15 lat Zespołu „Zachęta” z Zimnej Wody

Ukraina, Białoruś, Francja, Wilno, Warszawa czy Wrocław – to tylko niewielki fragment trasy artystycznej, którą w czasie swojej piętnastoletniej karierze przemierzył Zespół Folklorystyczny „Zachęta” z Zimnej Wody. Dopełnia ją udział w ogólnopolskich festiwalach, programach telewizyjnych i III miejsce w radiowej liście przebojów Polskiego Radia Wrocław.

Zespół Folklorystyczny „Zachęta” powstał 15 lat temu z inicjatywy Teresy Kot i jej córki  Agnieszki Mielczarek, które stworzyły go od podstaw, przyciągając do siebie ludzi z pasją i miłością do muzyki ludowej.

Do dziś zespół działa pod bacznym okiem Teresy Kot, wzbogacając dziedzictwo kulturowe swojej miejscowości, naszego regionu i kraju. To ona czuwa, by repertuar zespołu był starannie dobierany, sięgając przy tej okazji do przekazów ludowych naszych dziadów, pradziadów i rodziców, do kultury, z której my wszyscy wyrastamy.

W repertuarze zespołu znajdują się piosenki patriotyczne, folklorystyczne, religijne, jednak największą wagę Teresa Kot przywiązuje do piosenek naszych rodziców i dziadków, którzy po II wojnie światowej przybyli na nasze tereny z Kresów Wschodnich.

– Tworzymy wielopokoleniowy zespół. Wstąpienie do niego najmłodsi traktują jak zaszczyt, a nie obowiązek.  Już wiemy, że nasze wnuki, jeżeli nawet nie będą występowały w „Zachęcie” – to na pewno będą pokoleniem śpiewającym piosenki naszych rodziców oraz dziadków – mówi Zuzanna Pęciak z zespołu „Zachęta”.

Dzięki bogatemu repertuarowi „Zachęta” rozsławia Zimna Wodę w swojej gminie, w powiecie, województwie i kraju. Oklaskiwana jest również poza granicami Polski. Występy we Francji (2013), na Litwie (2016), Ukrainie (2008), Białorusi (2010) – cieszyły się dużą popularnością wśród miejscowej Polonii.

Środowisko twórcze Zimnej Wody jest wielokulturowe, mieszkają tu katolicy oraz prawosławni, dlatego też w repertuarze „Zachęty” nie brakuje piosenek, kolęd i pastorałek łemkowskich. Zespół uczestniczy także wydarzeniach artystycznych i społecznych ważnych dla tej społeczności, wykonując wówczas utwory w języku łemkowskim.

W roku 2017 Zespół „Zachęta” nominowany został przez Radę Artystyczną Ośrodka Kultury Gminy Lubin w kategorii: muzyka, taniec, śpiew II edycji plebiscytu Anioł Kultury Gminy Lubin.

Uroczystość z okazji 15. rocznicy istnienia zespołu była wyjątkową artystyczną ucztą. Życzeniom i gratulacjom nie było końca. Złożył je m.in. wicemarszałek województwa dolnośląskiego Tadeusz Samborski, który z „Zachętą” związany jest od wielu lat. To on jest pomysłodawcą nazwy z zespołu, która wielkim litrami zapisała się w historii i kulturze naszego regionu. Wśród gości znaleźli się także wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan, skarbnik Marzena Kosydor i wicestarosta legnicki Krzysztof Sowiński. Wielką niespodzianką była obecność wieloletniego, byłego już proboszcza parafii p.w. Świętej Trójcy w Zimnej Wodzie  księdza Jana Dziewulskiego. Na dowód wielokulturowości Zimnej Wody na uroczystości razem pojawili obecni gospodarze miejscowych parafii: katolickiej ksiądz Andrzej Tomaszewski oraz prawosławnej ksiądz Jerzy Malisz.

Oprócz jubilatki na scenie zaprezentował się Zespół Folklorystyczny „Lubin” z Krzeczyna Wielkiego, Kabaret „Ale Baby” z Krzeczyna Małego, trzecie pokolenie „Zachęty” – wnuki pani Teresy Kot, a specjalnie z Londynu na uroczystość przyjechała i zaśpiewała Magdalena Gajzler, córki członki zespołu Elżbiety Niedzielskiej.

Zespół „Zachęta” tworzą: Teresa Kot, Aleksandra Kot, Bernadeta Kot, Joanna Rylska, Katarzyna Kłos, Marek Pęciak, Zuzanna Pęciak, Aleksandra Pęciak, Józefa Krop, Krystyna Poniatowska, Elżbieta Niedzielska, Elżbieta Jagiełło, Danuta Iwaniak, Małgorzata Langowska i Janina Sowizdrzał

 

(MG/źródło: Zespół „Zachęta”)