11 listopada 1918 – 2018 – Gmina Lubin zaprasza

To będą wyjątkowe obchody – wyjątkowej rocznicy. Historyczny korowód, odsłonięcie Obelisku Niepodległości z biało-czerwonymi racami i szybującymi w górę balonami, a także widowisko muzyczno-mulimedialne – znajdą się w programie gminnych uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, które odbędą się w Szklarach Górnych. Wartę honorową pełnić będą żołnierze 23. Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu, a oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Zakładów Górniczych Lubin.

Uroczystości rozpoczną się w niedzielę 11 listopada 2018 r. o godz. 10.00 – Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, która odprawiona zostanie w kościele rzymskokatolickim p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Szklarach Górnych. Eucharystię celebrować będą proboszcz miejscowej parafii ksiądz Paweł Kajl oraz ksiądz Tadeusz Żurek, proboszcz Parafii p.w. św. Michała Archanioła w Siedlcach, wicedziekan Dekanatu Lubin Zachód.

Po Mszy Św. uroczysty historyczny korowód Stowarzyszenia „Kwiaty Obory” zaprowadzi uczestników wydarzenia pod Obelisk Niepodległości. W procesji dziejów pod przewodnictwem Tadeusza Kielana w roli marszałka Józefa Piłsudskiego wezmą także udział Adam Mickiewicz, bł. Karolina Kózkówna, siostra Faustyna Kowalska, Maksymilian Maria Kolbe, kardynał Wyszyński, ks. Jerzy Popiełuszko oraz  św. Jan Paweł II.

Po  uroczystym odsłonięciu Obelisku zaplanowane zostało wspólne śpiewanie podczas widowiska muzyczno-mulimedialnego „Historia Polski w nutach i obrazach”. Wystąpią uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych, zespoły Leśne Echo i Rozśpiewane Pastuszki,  oraz Kamil Lis i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim.

Koncert poprowadzi Dariusz Bereski – aktor teatralny i telewizyjny, poeta, Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi.

Organizatorami uroczystości są Gmina Lubin, Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych, Ośrodek Kultury Gminy Lubin, Stowarzyszenie „Kwiaty Obory” oraz Ochotnicza Straż Pożarna.

 

Siedlce

Uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się także w Siedlcach. Rozpocznie je o godz. 12.30 w miejscowym kościele parafialnym Msza Św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczyć będzie ksiądz proboszcz Tadeusz Żurek. Po Eucharystii złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze przy zbiorowej mogile Żołnierzy Wojska Polskiego, znajdującej się na przykościelnym cmentarzu.

Składowice

W niedzielę 11 listopada 2018 r. w Składowicach odsłonięty zostanie obelisk z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę . Inicjatorami i fundatorami monumentu są państwo Lucyna i Zenon Franczak. Stanie on w pobliżu Kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny, a jego poświęcenia dokona ksiądz proboszcz Jerzy Jastrzębski. Uroczystość rozpocznie się o godz. 10.15, tuż przed niedzielną Mszą Świętą.

Chróstnik

Tablica upamiętniająca setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odsłonięta zostanie także przy Kościele p.w. Matki Bożej Bolesnej w Chróstniku. Inicjatorem tego wydarzenia jest ksiądz proboszcz Kazimierz Rapacz.

(MG)