100 lat Powstań Śląskich – spotkania autorskie w gminie

Sejm ogłosił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. W ten sposób Parlament wyraził „wdzięczność za wkład pokoleń ludu śląskiego w walkę o niepodległość Rzeczypospolitej, a potem jej odbudowę, oraz za wywarcie istotnego wpływu na kształt granic odrodzonego i niepodległego państwa polskiego”. Z tej okazji Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce zaprosiła na spotkania z dziećmi śląskiego pisarza Kazimierza Szymeczko, autora książek dla dzieci i młodzieży.

Spotkanie poświęcone było twórczości pisarza, a szczególnie książkom mówiącym o historii Polski. Autor opowiedział o swojej pierwszej książce „Historii Polski w opowieściach”, zachęcił wszystkich do sięgnięcia po serię „Zdarzyło się w Polsce”, gdzie znajdują się także jego  opowiadania. Najnowszą książkę „Gołąbek niepokoju” przedstawił jako „najmłodsze swoje dziecko”. Opowiedział o co walczono na Śląsku w latach 1919-1921, o ówczesnej codzienności mieszkańców, o różnicach kulturowych, przemycie, pracy „za miedzą”, hodowli gołębi, królików i kóz.

Spotkanie miało charakter bardzo otwarty, pisarz chętnie odpowiadał na pytania zadawane przez uczestników. Wielokrotnie publiczność śmiała się z żartów pana Kazimierza, a sam pisarz okazał się osobą bardzo ciepłą i sympatyczną. Na zakończenie, każdy z uczestników miał możliwość zakupienia książki autora z osobistą dedykacją pisarza.

Udział w spotkaniu wzięli uczniowie klas 4,5,6 ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych.

(JN)