10-lecie zespołu „Lejdis” ze Składowic

Już dziesięć lat minęło od pierwszego koncertu zespołu „Lejdis” ze Składowic. Podczas spotkania zorganizowanego z okazji okrągłego jubileuszu można było posłuchać programu, będące przekrojem dziesięcioletniej twórczości zespołu, a sala, w której odbywała się uroczystość wypełniła się do ostatniego miejsca.

A wszystko rozpoczęło się od bajki, którą opowiedziała Lucyna Franczak, solistka zespołu. Przewijały się w niej osoby, dzięki którym grupa powstała. Głównymi postaciami byli Nadworny Muzyk Jerzy oraz Dwórka Mirosława. Królowa i Książę aktualnie panujący w Gminie Lubin, zagrozili Nadwornemu Muzykowi śmiercią, jeśli nie uda mu się stworzyć w grodzie Składowice zespołu wokalnego z samymi anielskimi głosami. W zabawny sposób przybliżono historię zespołu i „katorgi” jakie przeżywał Nadworny Muzyk. Na szczęście, jak to w bajkach bywa, wszystko dobrze się skończyło i Muzykowi nie ścięto głowy, bo stworzył – jak pokazało życie – bardzo utalentowany zespół.

Zespół „Lejdis”  jako pierwszy otrzymał najważniejszą nagrodę Ośrodka Kultury Gminy Lubin – Anioła Kultury. Aktualnie śpiewa w nim 10 osób, a nad czystością głosów czuwa kierownik artystyczny Jerzy Kuś. Oprócz prestiżowej gminnej nagrody „Lejdiski” zdobyły wiele innych trofeów i wyróżnień.

Repertuar zespołu „Lejdis” jest bardzo zróżnicowany, jak same przyznają jego członkinie – lubią śpiewać zapomniane przeboje muzyki popularnej z ubiegłego wieku, ale sięgają też po folklor i utwory zespołów ludowych, takich jak Mazowsze.

Podczas jubileuszowego spotkania „Lejdiski” dały piękny koncert, który był przekrojem całego ich dorobku. Za całokształt działalności podziękowali zespołowi m.in. zespołowi wójt Tadeusz Kielan wraz z przewodniczącym Rady Gminy Norbertem Grabowskim. Gratulacjom i podziękowaniom zdawało się nie być końca.

Po uczcie dla ducha przyszła pora na ucztę dla ciała, niezawodne „Lejdiski” przygotowały dla gości wspaniały poczęstunek, a dobra zabawa trwała do późnych godzin wieczornych. Życzymy kolejnych tak owocnych dziesięcioleci.

(JI)