10-lecie zespołu „Jarzębina” z Księginic

Tłumy gości, mnóstwo kwiatów i prezentów, arcyciekawy i przezabawny program artystyczny oraz oczywiście wiele ciepłych słów – taki przebieg miał jubileusz 10-lecia istnienia Zespołu Wokalnego „Jarzębina” z Księginic.

Dziś „Jarzębina” jest najmniejszym zespołem muzycznym Gminy Lubin – liczy zaledwie pięć pań, ale w 10 – letniej historii przewinęło się przez niego znacznie więcej osób.

Byli i obecni jego członkowie wspólnie bawili się na jubileuszu. Frekwencja dopisała, a księginicka świetlica wypełniła się do ostatniego miejsca.

– Bogactwem każdego regionu, jest jego kultura i tradycja. Niezmiernie ważne jest pielęgnowanie tych wartości i przekazywanie ich kolejnym pokoleniom.  Bez wątpienia to właśnie czyni poprzez swoją działalnością artystyczną – od dziesięciu już lat – Zespół Wokalny „Jarzębina” z Księginic. Państwa działania są niezmiernie ważnym elementem wspierania naszego regionalnego dziedzictwa – mówił podczas uroczystości Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin, dziękując wszystkim Paniom, jak również Wojciechowi Wojtałowiczowi, kierownikowi Zespołu za pełną pasji i profesjonalizmu pracę, promowanie Gminy Lubin w regionie oraz podtrzymywanie tradycji polskiego folkloru.

Z okazji jubileuszu zespół „Jarzębina” przygotował specjalny program artystyczny, na który oprócz śpiewu złożyły się także występy kabaretowe.

– Cała nasza piątka, która obecnie tworzy „Jarzębinę” była w Radzie Sołeckiej i w zasadzie od tego wszystko się zaczęło. Razem prowadziłyśmy także Koło Gospodyń. Bez muzyki i naszych wspólnych spotkań nie wyobrażamy już sobie życia – mówi Krystyna Tyrcz.

Jej słowa potwierdza Maria Pluta, jedna z założycielek „Jarzębiny”, była radna Gminy Lubin, z inicjatywy której od wielu lat w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II organizowane jest  w Księginicach Ognisko Papieskie.

– Jesteśmy w tym wieku, że żadna z nas nie pracuje zawodowo, dzieci i wnuki są daleko, więc cotygodniowe próby i inne spotkania bardzo wiele dla nas znaczą. Nie chcemy siedzieć w domu, za dużo w nas jeszcze energii i chęci do działania – mówi Maria Pluta.

Choć członkinie zespołu czują się ze sobą bardzo dobrze, to nie ukrywają, że tęsknią za czasami, kiedy w zespole było kilkanaście osób.

– Nasze drzwi są szeroko otwarte, zarówno dla osób, które wcześniej z nami śpiewały jak , jak i dla nowych ludzi, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z folklorem – dodaje Maria Pluta.

W uroczystości jubileuszu „Jarzębiny” uczestniczyli wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan, przewodniczący Rady Gminy Norbert Grabowski, ksiądz proboszcz Tadeusz Żurek, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin Magdalena Dubińska, władze miejscowej OSP, sołtys i Rada Sołecka oraz sympatycy, znajomi i przyjaciele zespołu.

(MG)